top of page

Zapraszamy do wzięcia udziału w III Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Sacrum w


Kategoria sacrum od dłuższego czasu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko teologów, ale również badaczy i teoretyków literatury. Analiza wątków sakralnych obecnych w literaturze i kulturze, które bywają związane z motywami biblijnymi, stanowi istotny dorobek polskiego literaturoznawstwa. Problematyka sacrum stanowi niezwykle szerokie pole do badań. Pojemność samego terminu, w tym jego religioznawcza proweniencja, pozwala na wykorzystanie w analizach wielu metodologii i strategii. Ponieważ sacrum funkcjonuje na różnych poziomach kultury – począwszy od tekstów w rodzaju Biblii, poprzez mitologiczne wątki folklorystyczne i obrzędowe, a skończywszy w ostatnim czasie na post- i transhumanistycznych ujęciach ponowoczesnej duchowości – jego badanie w sposób zdecydowany wykracza poza ramy analizy samego tekstu. Stąd wszelkie próby rozumienia go jako relewantnej składowej dzieła literackiego powinny zarazem zakładać możliwość ujęć interdyscyplinarnych, syntetyzujących osiągnięcia z dziedziny literaturoznawstwa, religioznawstwa i antropologii kultury. Wynika z tego, że pytanie o sacrum traktujemy jako otwarte, ponieważ kategoria ta w swych kolejnych teoretycznych odsłonach poddawana jest licznym transgresjom i reinterpretacjom, a namysł nad tym, co sakralne, przynosi często zaskakujące tezy na temat kondycji człowieka i jego osadzenia w kulturze i naturze.

Zmienność znaczenia kategorii sacrum i profanum w dzisiejszym świecie koresponduje z cywilizacyjnymi przemianami, które determinują przesunięcia w ich pojmowaniu oraz wyznaczają nowe pola ich eksploatacji. Kategorie te okazują się więc nadal użytecznym narzędziem w badaniach nad tekstową i pozatekstową rzeczywistością.


Zapraszamy zatem do wieloaspektowego namysłu nad sacrum, jego redefinicjami i przemianami w różnego typu dyskursach. Czym jest dzisiaj sacrum, czym jest sakralność (i profanacja) w różnych teoretycznych podejściach? Jakie są ich konkretne metafizyczne, ucieleśnione i odcieleśnione odsłony?

Proponujemy dyskusję wokół poniższych, szeroko pojętych obszarów tematycznych:

- sacrum zsekularyzowane i sacrum postsekularne

- redefinicje sacrum w post- i transhumanistyce

- sacrum a duchowość ponowoczesna

- nowe obszary sacrum (gender/queer/trans studies)

- sacrum jako rytuał

- sacrum natury/w naturze

- miejsca realizacji sacrum

- desakralizacja sacrum (poza dychotomią sacrum – profanum)

- sacrum a problematyka władzy

- społeczne/polityczne walki o sacrum

- performatywność sacrum w sztuce i innych dziedzinach kultury

- sacrum w reprezentacjach kultury popularnej.

Wskazane obszary nie stanowią zamkniętego katalogu i otwarci jesteśmy na inne propozycje.

Konferencja odbędzie się dnia 06.11.2015 r.

Ostateczny termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych na adres: dknf.ukw@gmail.com mija 30.09.2015 r.


Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu zgłoszenia zostanie rozesłana do autorów 07.10.2015 r.

Na pokrycie kosztów związanych z cateringiem, wynajęciem sali oraz przygotowaniem materiałów konferencyjnych przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 100 zł, którą należy uiścić najpóźniej do 15.10.2015.

Zapraszamy do nadsyłania propozycji wystąpień.

Komitet organizacyjny:

mgr Anetta Kuś

mgr Ewelina Popielarz

mgr Joanna Ligmanowska

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page