top of page

I Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa PONOWOCZESNE OBLICZA LĘKU (z cyklu "Conditio h

  • dknfukw
  • 10 lut 2014
  • 2 minut(y) czytania

Doktoranckie Koło Naukowe Filologów (DKNF), działające przy Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej Ponowoczesne oblicza lęku (Conditio humana i jej przejawy we współczesnej literaturze i kulturze).


Nie interesuje nas dyskusja na temat postmodernizmu, tj. jego definicji, ram, kategorii. Nie chcemy odpowiadać na lyotardowskie pytanie Qu’est-ce que le postmoderne? Pozostawiamy za sobą spory o zasadność, czy też niezasadność wyznaczania nowej epoki. Znajdujemy się w momencie, w którym możemy spojrzeć okiem krytyka zarówno na rozwijający się w latach 60-tych poststrukturalizm, jak i na spory filozoficzne spod znaku pozbawionej gruntu conditio humana, na rortiański pragmatyzm stojący w opozycji do poszukiwań Charlesa Taylora, na relatywistyczną wielość i nihilistyczne zapatrywania szczególnie w tym pozytywnym aspekcie reprezentowanym chociażby przez Gianniego Vattimo.


Chcemy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, co przyniósł ze sobą ten nowy okres nieustannego uśmiercania podstaw, jedności świata i stabilności podmiotu. Modernizm miał dwie strony. Jedna, ta pozytywna, wiązała się z przekraczaniem barier, unowocześnianiem życia i podnoszeniem jego standardów. Z drugiej strony człowiek został oderwany od znanego mu świata i wrzucony na wody, po których nie potrafi płynąć. Postmodernizm również przyniósł rozczarowanie, ale przyniósł też świadomość, że nie można na nowo przywrócić do życia strąconych bogów, przynajmniej nie w takim samym kształcie. I tu pojawia się lęk – lęk człowieka, który coraz bardziej zaczyna uświadamiać sobie swoje niestabilne położenie, człowieka wyobcowanego, osamotnionego, nie odnajdującego samego siebie w świecie, nie znajdującego odpowiedzi na nurtujące go pytania. Czym jest ten lęk, jak można go określić, w jakie ramy ująć? Jak przejawia się on w literaturze i sztuce? W jakich ujawnia się obrazach? Jakimi mówi językami? I wreszcie: czy istnieją sposoby radzenia sobie z nim? Oto interesujące nas pytania.


Chcielibyśmy skupić się na zagadnieniach, które naszym zdaniem wiążą się z lękiem współczenego człowieka, na których ten lęk się koncentruje, tj.:



ja a „inny”- dialog/ monolog,

poszukiwanie / autokreacja nowego podmiotu,

duchowość w rzeczywistości postmodernistycznej, czas i przestrzeń – doświadczenie ciała,

język – metafory wielogłosowości i interdialog,

posthumanizm i antyutopia.

Konferencja odbędzie się dnia 23 maja 2014 roku.

Ostateczny termin nadsyłania abstraktów na adres: konferencjalek@op.pl mija 31 marca 2014 roku.

Do abstraktu należy dołączyć krótką notę biograficzną (imię i nazwisko, tytuł naukowy, nazwa uczelni).

Objętość abstraktu do 1000 znaków.

Informacja o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu propozycji wystąpienia konferencyjnego zostanie rozesłana do autorów 7 kwietnia 2014 roku.

Na pokrycie kosztów związanych z cateringiem, wynajęciem sali i przygotowaniem materiałów konferencyjnych przewiduje się opłatę konferencyjną w wysokości 100 zł, którą będzie należało uiścić najpóźniej do 21 kwietnia 2014.

Zapraszamy do nadsyłania abstraktów.

mgr Katarzyna Rytlewska

mgr Joanna Ligmanowska

 
 
 

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2023 by My site name. Proudly created with Wix.com

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
  • RSS Classic
bottom of page